TİSK KSS Ödül Programı Kapsamında GAN Türkiye Özel Ödülü Rönesans Holding’in Oldu

TİSK KSS Ödül Programı Kapsamında GAN Türkiye Özel Ödülü Rönesans Holding’in Oldu

TİSK’in geleneksel Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri’ni 2016 yılında kazanan şirketler belli oldu. Finale kalan 20 şirketin sosyal sorumluluk projelerinin değerlendirildiği yarışmada GAN TÜRKİYE özel ödülü ise Rönesans Holding’in oldu. Dereceye giren 9 şirketin ödülleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla İstanbul’da düzenlenen Tören ile sahiplerine verildi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) geleneksel “TİSK Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödül Töreni” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. Projeler; Kapsayıcılık, Etkililik, İyi Uygulama, Yenilikçilik, Sürdürülebilirlik alanlarında değerlendirildi ve 9 şirket sosyal sorumluluk projeleri ile ödüle layık bulundu.

TİSK Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödül Töreni’nin açılış konuşmasını yapan  TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, başvuruda bulunan tüm şirketlere teşekkür etti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “İşletmelerimizin  yasal yükümlülüklerin ötesinde, gönüllülük esasına dayalı olarak ve tümüyle sosyal fayda sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği KSS çalışmalarının önemi giderek artmaktadır. KSS projeleri ülkemize değer yaratmak için bir ihtiyaç halini almıştır. Ancak bu kapsamda ortaya konan çalışmaların görünürlüğü, tanınırlığı ve bilinirliği ihmal edilmemelidir. TİSK KSS ödül programımızın da  bu açıdan önemli bir araç olduğu inancındayım.”

Kudret Önen değerlendirme süreci hakkında da bilgi verdi: “Bu yıl KSS ödül programımıza 55 başvuru aldık. Başvuruların 48’i büyük ölçekli şirketlerden, 7’si ise KOBİ’lerden geldi.” Şirketlerin başvurularını hassasiyetle incelediğini söyleyen Önen, şu bilgileri verdi: “Ön eleme sonucunda, 18’i büyük ölçekli, 2’si küçük ve orta ölçekli şirkete ait projenin yanı sıra 2015 yılından itibaren vermeye başladığımız GAN TÜRKİYE Özel Ödülü kapsamında dikkate alınan 4 proje finale kalmış ve 20 Mart 2017 tarihinde düzenlenen Seçici Kurul Toplantısı ile kazananlar belirlenmiştir.

Burada, Seçici Kurul’da yer alarak çalışmalarımıza destek veren işçi, işveren, hükümet, medya, üniversite özel sektör ve STK kesimlerinin saygın isimlerine bir kez daha teşekkür ederim.”

Yarışmada Büyük Ödül, Anadolu Sigorta “Bir Usta Bin Usta” projesine giderken;  Kapsayıcılık Ödülü’nü TETRA PAK “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” projesiyle, Etkililik Ödülü’nü İÇDAŞ “Minik Arkeologlar” projesiyle, İyi Uygulama Ödülünü Ford Otosan “Bal Arıları Mühendis Oluyor” projesiyle, Yenilikçilik Ödülü’nü Coca Cola “3.2.1. Başla!” projesiyle, Sürdürülebilirlik Refik Baydur Özel Ödülü’nü ise Anadolu Efes “Gelecek Turizmde” projesiyle almaya hak kazandı.

Yarışmada GAN TÜRKİYE Özel Ödülü’ne ise Rönesans Holding “Pusula Genç Keşif Programı” projesiyle layık görüldü.

KOBİ kategorisinde ise EGEDENİZ Tekstil “Karbon Ayak İzi, Elektrolit Atıkların Geri Dönüşümü, Meslek Edindirme” projeleriyle Sürdürülebilirlik Ödülü’nü,  Lokman Ecza Deposu “Diji Genç” projesiyle İyi Uygulama Ödülü’nü aldı.

BİR USTA BİN USTA PROJESİNE BÜYÜK ÖDÜL

 Ülkemizin kaybolmaya yüz tutmuş yerel değerlerinin yeniden canlandırılması ve meslek ustalarının deneyimlerini gelecek nesillere aktararak gençlere iş imkânı sağlanmasını hedefleyen Anadolu Sigorta’nın “Bir Usta Bin Usta” projesi; etkililik, iyi uygulama, kapsayıcılık, sürdürebilirlik ve yenilikçilik ölçütlerinin tamamını içerdiği için TİSK 2016 KSS Büyük Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Rönesans Holding, “Pusula Genç Keşif Programı” ile özellikle işgücü piyasasına giriş aşamasındaki en dezavantajlı gruplardan biri olarak görülen tüm yeni mezunlara mesleki açıdan kendilerini geliştirebilecekleri bir ortam sunması perspektifiyle GAN TÜRKİYE Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Öğrencilerin kültürel miraslara olan farkındalığını artırmak amacıyla hayata geçirilen İÇDAŞ “Minik Arkeologlar” projesi, geçmişin gün yüzüne çıkarılması ve kültürel mirasın topluma kazandırılarak tarihe tanıklık edilmesi perspektifiyle Etkililik Ödülü’nü kazandı.

Ford Otosan’ın, mühendislik mesleğini seçen kız öğrenci oranını ve meslek seçiminde kadın ve erkekler için fırsat eşitliğinin önemine dair farkındalığı artırma amacıyla yürüttüğü “Bal Arıları Mühendis Oluyor” projesi İyi Uygulama Ödülü’nün sahibi oldu.  Ford Otosan bu proje ile 81 ilde 81 lisede eğitim gören, yaklaşık 8.100 kız öğrenciye, 1.620 öğretmene, 8.100 erkek öğrenciye ve velilerine ulaştı.

Ülkemizdeki çevre duyarlılığını artırmak ve geri dönüşüm konusunda daha bilinçli nesiller yetişmesine katkı sağlamak amacıyla “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” başlıklı projeyi kamu kurumları ile işbirliği geliştirerek hayata geçiren TETRA PAK, Kapsayıcılık Ödülü almaya hak kazandı.

Yerelde doğal, kültürel, toplumsal değerlerin gelecek nesillere aktarılmasını hedefleyen ve sürdürülebilir turizmi temel alan bir yaklaşımla uygulanan “Gelecek Turizmde” ile Anadolu Efes Sürdürülebilirlik Refik Baydur Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Coca Cola İçecek, fiziksel olarak aktif bir genç nesil yetişmesi amacıyla okullarda ve okul dışı zamanlarda gençleri hareket etmeye ve spor yapmaya teşvik edecek ortamların yaratılmasını destekleyen, ayrıca beden eğitimi öğretmenlerinin güçlendirilmesine, öğretmenlerin projeler geliştirmesine ve bu projelerin hayata geçirilmesine destek veren “3.2.1. Başla!” projesi ile Yenilikçilik Ödülü’nü aldı.

KOBİ kategorisindeki Egedeniz Tekstil, “Karbon Ayak İzi Nötr”, “Elektronik Atıkların Geri Dönüşümü” ve “Meslek Edindirme” olmak üzere üç proje ile yarışmaya katıldı. Birlikte değerlendirilen projeler ile KOBİ kategorisinde,  Sürdürülebilirlik Ödülü’ne layık görüldü.

Lokman Ecza Deposu, gençleri dijital çağa hazırlayarak toplum için üreten ve fayda sağlayan bireyler haline getirmek hedefiyle uyguladığı “Diji Genç” projesi ile başarılı bir çalışma gerçekleştirerek, KOBİ İyi Uygulama Ödülü almaya hak kazandı.

MEDYA, SİYASET VE İŞ DÜNYASININ ETKİN İSİMLERİ SEÇTİ

 Toplam 55 şirketin başvurduğu ve 24 şirketin sosyal sorumluluk projelerinin finale kaldığı yarışmanın seçici kurulu medya, siyaset ve iş dünyasının etkin isimlerinden oluştu. TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen’in başkanlık ettiği Seçici Kurul’da; TİSK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nevzat Seyok,  MHP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ruhsar Demirel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlanma Sekreteri Eyüp Alemdar, ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, AB Bakanlığı Proje Uygulama Başkanı Bülent Özcan, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Erdal Sağlam, Sosyal İnovasyon Merkezi Kurucu Ortağı Suat Özçağdaş, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği Koordinatörü Başak Güçlü Elbir projeler için oy kullandı.

TİSK 2016 KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK ÖDÜLLERİ ÖDÜL KAZANAN ŞİRKETLER

KATEGORİ ŞİRKET PROJE ADI
BÜYÜK ÖLÇEKLİ ŞİRKETLER
 

Büyük Ödül

 

Anadolu Sigorta Bir Usta Bin Usta
 

Etkililik Ödülü

 

 

İÇDAŞ Enerji

 

Minik Arkeologlar
 

İyi Uygulama Ödülü

 

 

Ford Otosan

 

Bal Arıları Mühendis Oluyor
 

Kapsayıcılık Ödülü

 

 

TETRA PAK

 

Küçük Şeyler Doğayı Yeniler
Sürdürülebilirlik

Refik Baydur Özel Ödülü

Anadolu Efes Gelecek Turizmde
Yenilikçilik Ödülü Coca Cola İçecek 3.2.1. Başla!
GAN TÜRKİYE
Özel Ödülü
 

Rönesans Holding

 

Pusula Genç Keşif Programı
KOBİLER
 

İyi Uygulama Ödülü

 

 

Lokman Ecza Deposu

 

Diji Genç
 

Sürdürülebilirlik Ödülü

 

 

Egedeniz Tekstil

 

Karbon Ayak İzi, Elektrolit Atıkların Geri Dönüşümü, Meslek Edindirme

 

Haberi Paylaş