İŞKUR – GAN TÜRKİYE İşbaşı İşbirliği Protokolü İmzalandı

İŞKUR – GAN TÜRKİYE İşbaşı İşbirliği Protokolü İmzalandı

İŞKUR-GAN TÜRKİYE İŞBAŞI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

İŞKUR ile GAN TÜRKİYE adına TİSK arasında “İşbaşı Eğitim Programı İşbirliği Protokolü”, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Yağız Eyüboğlu ve İŞKUR Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı tarafından, basın mensuplarının da katılımıyla düzenlenen Tören’de 13 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul’da imzalandı.

Protokol ile, işsizlerin ve özellikle her kademedeki yükseköğretim ve açık öğretim öğrencilerinin mesleki deneyim eksikliğini gidermek ve işverenlerin istihdam etmeyi planladıkları kişileri iş başında tanımaları ve eğitmelerini amaçlayan İŞKUR’un “İşbaşı Eğitim Programı” kapsamında, İŞKUR ile GAN TÜRKİYE adına TİSK’in işbirliği yapmaları amaçlanmaktadır.

İmza Töreni’nde konuşma yapan Eyüboğlu, genç işsizliği sorununun “kırmızı alarm” verdiğini, 2014 yılında dünyadaki genç işsiz sayısının 74.7 milyon kişi olduğunu, ILO’nun tahminlerine göre 2018’de bu sayının 75.1 milyona çıkacağını ve Ülkemizde her beş gençten birinin işsiz olduğunu söyledi.

Eyüboğlu, imzalanan Protokolle kronik sorun haline gelen genç işsizliğinin azaltılması yönünde önemli bir adım atıldığını, bu kapsamda GAN TÜRKİYE Üyesi Şirketlerin, İŞKUR’un “İşbaşı Eğitim Programı” kapsamında işsizlere ve öğrencilere eğitim vererek becerilerini artıracaklarını, mesleki deneyim eksikliklerini gidereceklerini ve istihdam etmeyi planladıkları kişileri iş başında tanıma fırsatı bulacaklarını, bu sayede gençlerin meslek ve iş kazanmaları sağlanırken, işverenlerin nitelikli eleman ihtiyacının karşılanmış olacağını dile getirdi. Eyüboğlu, işbirliğinin taraflar açısından “kazan-kazan” durumu yaratacağını vurguladı.

Nusret Yazıcı konuşmasında, İŞKUR’un, bireylerin işverenler tarafından talep edilen nitelikte mesleki eğitime sahip olmalarına yönelik hizmetler sunduğunu ve bunların başında mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarının geldiğini söyledi. Hükümet tarafından kriz sonrasında uygulanan istihdam teşviklerinin etkileri değerlendirildiğinde işsizliğin azaltılmasında en verimli istihdam teşvikinin işbaşı eğitim programları olduğunu söyleyen Yazıcı, Başbakan tarafından açıklanan “İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destek Paketi”nde İşbaşı Eğitim Programlarına özel önem atfedildiğini ve nihai amacın Cumhuriyetin 100. yılında işsizliğin % 5 seviyesine düşürülmesi olduğunu ifade etti.

GAN TÜRKİYE CEO’lar Toplantısı

İmza Töreni’nin ardından gerçekleştirilen GAN TÜRKİYE CEO’lar Toplantısı’nın açılışı ve başkanlığı, Yağız Eyüboğlu tarafından yapıldı.

Toplantıya; GAN TÜRKİYE Üyesi 25 Şirketin (Adecco, Akçansa, Anadolu Isuzu, Anadolu Motor, Arçelik, Aygaz, Bosch Termoteknik, Buga Otis, Çimsa, Doğuş İnşaat, Dörtel Gümrük, Eyüp Sabri Tuncer, Ford Otosan, Hilton Wordwide Türkiye, İçdaş, Mercedes Benz Türk, Migros, PharmaVision, Pressmech Progressive, Randstad Türkiye, Rollmech Automotive, Santa Farma, Söktaş, Tofaş, Tüp Merserize) üst düzey yöneticileri katıldı.

Toplantıda, İŞKUR Aktif İşgücü Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Aslan tarafından İŞKUR faaliyetleri çerçevesinde Şirketlerin yararlanacakları teşvik ve uygulamalar hakkında bilgi verildi.

TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler tarafından sunulan GAN TÜRKİYE çalışma usul ve esaslarını içeren Protokol oybirliği ile kabul edildi.

Yapılan oylama sonucunda, GAN TÜRKİYE Yürütme Kurulu’nun

Başkan- Yağız EYÜBOĞLU (TİSK Yönetim Kurulu Başkanı)
Adecco İstihdam Hizmetleri- Tibet Eğrioğlu (Genel Müdür)
AKÇANSA Çimento- Hakan TİMUR (Genel Müdür Yardımcısı)
Anadolu Isuzu-Yusuf Tuğrul Arıkan (Genel Müdür)
Arçelik- Hakan BULGURLU (Genel Müdür)
Eyüp Sabri Tuncer- Hasan Engin Tuncer (Yönetim Kurulu Başkan Vekili)
Hilton Worldwide Turkey- Armin Zerunyan (Genel Müdür)
Migros- Özgür TORT (Genel Müdür)
Randstad-Burak Erin (Genel Müdür)
Santa Farma- Erol KİRESEPİ (Yönetim Kurulu Başkanı)
‘den oluşmasına karar verildi.

GAN TÜRKİYE Üye Şirketleri tarafından doldurulan Anket Soru Formunun değerlendirme sonuçları ve GAN TÜRKİYE 2015 Çalışma Planı, TİSK Temsilcisi tarafından sunuldu.

Anket sonuçlarına göre Üye Şirketlerde toplam 82 bin 277 kişi istihdam edilirken, 6 bin 217 kişi işbaşında eğitim görüyor.

Haberi Paylaş